„Zistite viac o kvalitnej montáži okna”

Ako vám môžem pomôcť?

Zvetrávanie tepelnej izolácie

Začali ste stavať dom, namontovali okná, ale zateplenie fasády ste sa rozhodli odložiť až na ďalšiu stavebnú sezónu. Alebo vám montážnici nechali neorezanú penu v pripojovacej škáre s tým, že zvnútra to niekto prekryje omietkou a zvonku fasádnym systémom. Takto sa to nerobí!

PUR pena

Je namieste povedať si zopár technických informácii o PUR pene ako najčastejšie používanom tepelnoizolačnom materiáli. PUR pena má veľmi dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, výborne expanduje a lepí (čo niektorí montéri až zneužívajú, ako sa môžete dočítať v časti „Nesprávne kotvenie“), ale má aj určité nevýhody. PUR pena nie je odolná voči UV-žiareniu, takže pri dlhšom vystavení slnečným lúčom dochádza k jej rýchlej degradácii, ktorú najprv registrujete len ako zmenu farby na oranžovohnedú, ale postupne dochádza k jej rozpadu od povrchu smerom do hĺbky. Do narušenej povrchovej štruktúry sa dostáva voda, ktorá v zime vymrzne, a tak dochádza k ďalšej degradácii PUR peny. Schopnosť absorbovať vodu je druhou nevýhodou PUR peny. Okrem toho, pri nasiaknutí vlhkosti do 5% objemu PUR peny sa jej tepelnoizolačné vlastnosti znížia až o 50%. Tento rozdiel môžeme porovnať s rozličnými pocitmi, keď máte oblečené suché a mokré oblečenie.

pur pena

Ďalší problém súvisí s nízkou pružnosťou PUR peny, ktorá neumožňuje stopercentne vyrovnávať dilatačné pohyby v škáre, vznikajúce v dôsledku tepelnej rozťažnosti rôznych stavebných materiálov pri striedaní teplôt v zime a lete. Pena po niekoľkých rokoch popraská alebo sa jednoducho odtrhne od steny či okenného rámu, a to má za následok zatekanie a prefukovanie pri silnom vetre a daždi. Čo s tým? Odpoveďou je poctivá montáž podľa STN 733134, kde sú presne definované materiály požadované na 3-úrovňové tesnenie pripájacej škáry s maximálnou ochranou tepelnej izolácie pred poveternostnými vplyvmi, ale aj interiérovou vlhkosťou.

 

Výpočet spotreby pások